Ženšen pravý

Panax ginseng

Známý též pod názvem všehoj ženšenový.
Patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám a je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny.

Původ a výskyt:
Ženšen pravý roste přirozeně ve východních oblastech provincií Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a Liao-ning na severovýchodě Číny, dále ve východním Rusku v oblasti řeky Ussuri a v Přímořské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. Izolované místo výskytu je v horách Severní Koreje poblíž města Kesong. V dalších oblastech, např. v čínských provinciích Šan-si a Che-pej je pěstován.

Složení:
Obsahuje fytoestrogeny.

Užití:
Používá se k prevenci stresu, pro neurastenické indikace, při cukrovce a též jako afrodiziakum. Je účinným adaptogenem. Některé vědecké studie naznačují též pozitivní vliv na nervový systém, mužskou potenci a tvorbu spermatu. Snižuje hladinu alkoholu v krvi. Je vhodný při snižování stresu, léčbě deprese, pro lepší soustředění, paměť a vůli, při fyzické námaze a pro rychlejší regeneraci svalů. Zpomaluje stárnutí a pomáhá proti civilizačním chorobám.

Příprava:
Na počátku užívání se doporučuje vyšší dávka (5g denně) pro snadné rozpoznání účinků. Dávky lze podle potřeby snížit. Naopak nebudete-li pozorovat dostatečný účinek, lze dávkování navýšit. Pro nejlepší účinek jsou vhodné spíše malé dávky podávané dlouhodobě. Užívá se ve formě nálevu jednou denně. Nálev lze nejsnadněji připravit z tinktury.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Při užívání antidepresiv může vést ke vzniku mánie.

Zdroje:
http://efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200015246
http://www.foxnews.com/leisure/2012/09/28/ginseng-diggers-take-to-woods-...
http://www.ingentaconnect.com/content/adis/dgs/2001/00000061/00000015/ar...
http://adaptogeny.cz/plantae/ginseng/
http://en.wikipedia.org/wiki/Panax_ginseng
http://cs.wikipedia.org/wiki/Panax_ginseng