Vrbovka malokvětá

Epilobium parviflorum

Vrbovka malokvětá je též nazývána ohňová rostlina. Má přímou, tuhou lodyhu, která na bázi poněkud poléhavá, je 25 - 90 cm vysoká, oblá, jednoduchá nebo v horní části chudě větvená, s odstálým oděním, které kolísá od řídkého až po velmi husté a převládají v něm jednoduché chlupy, zatímco žláznaté jsou zastoupeny v různé míře. Vrchol lodyhy je i před rozkvětem přímý. Listy obvykle vstřícné, krátce řapíkaté. Je zajímavé, že vrbovek je však velmi mnoho a to vyvolává určitou nejistotu. Mezi léčivé náleží tyto: vrbovka růžová (Epibium roseum), vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum), vrbovka horská (Epilobium montanum), vrbovka kopinatá (Epilobium lanceolatum), vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), vrbovka chlumní (Epilobium collinum), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), vrbovka drchničkolistá (Epilobium anagallidifolium) a vrbovka Flejscherova (Chamerion fleischeri).
Léčivé vrbovky poznáme podle jejich malých květů, které jsou červenavé, bledě růžové a někdy takřka bílé barvy. Sedí jako přibité na podlouhlém, úzkém semeníkovém lusku, z něhož po rozevření vyletují semena nesená bílými, jakoby bavlněnými vlásky.

Původ a výskyt:
Roste téměř po celé Evropě, místy také na Kanárských ostrovech, Madeiře, v Malé Asii, na Kavkaze a v severní Africe. V ČR roste roztroušeně od nížin po podhůří, zřídka až do nižších horských poloh. Jde o vlhkomilný druh, nejčastěji ho najdeme na březích vod, na prameništích, v lučních příkopech a na dnech letněných rybníků.

Složení:
Obsahuje např. flavonoidy (v závislosti na druhu s převahou myricitrinu nebo guajaverinu), steroidy zejména b-sitosterol či třísloviny. Z této byliny se používá nať a kořen.

Užití:
Vrbovka se užívá při chorobném zduření předstojné žlázy (hypertrofie prostaty - dočasně omezuje překrvení, ale vlastní příčinu neodstraňuje), při chorobách ledvin a močového měchýře (má močopudný a protizánětlivý účinek). Je uváděno, že droga vykazuje účinky protizánětlivé a proti tvorbě zánětlivých výpotků, dále vykazuje významný protimikrobní účinek. Některé zdroje uvádějí, že také byl popsán prospěšný účinek při terapii nezhoubného nádoru prostaty včetně ochranného působení. Ovšem tuto informaci by bylo podrobit dalšímu zkoumání. Používá se také jako příměs do "krev čistících" čajů. Nesmí se užívat v případě srdečního a ledvinového onemocnění a při výskytu otoků všeho druhu.

Příprava:
Užívá se ve formě čaje. 1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme jen dva šálky denně. Ráno na lačno a večer půl hodiny před večeří.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Nesmí se užívat v případě srdečního a ledvinového onemocnění a při výskytu otoků všeho druhu.

Zdroje:
M.Smejkal: Květena České republiky, díl 5.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Epilobium_parviflorum#cite_note-Kv.C4.9Bten...
http://www.celysvet.cz/vrbovka-malokveta.php