Vrba bílá

Salix alba

Původ a výskyt:
Pochází z Evropy a střední Asie, roste taká v severní Africe. Dobře se jí daří na zaplavovaných místech, je jednou z hlavních dřevin Lužních lesů.

Složení:
Kůra bílé vrby obsahuje velké množství salicynu (salikozid), salikortin a jiné glykozidy, kyselinu gallovou, pryskyřice, oxalát a enzymy. Tuto látku můžeme klidně nazvat přírodním aspirinem, popřípadě látkou nahrazující aspirin, jelikož v ní obsažený salicyn se v organizmu přemění na kyselinu salicylovou. Při užívání této kyseliny salicylové se neobjevují známé nežádoucí účinky populárního léčiva.

Užití:
Užívá se proti revmatismu a při nemocech z nachlazení ke snížení teploty. Má zklidňující účinek při nespavosti. Zevně se uplatňuje hlavně ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a do koupelí při pocení nohou. Snižuje bolest, snižuje horečku, má posilující účinek, pročistí krev. Její vývar se používal při vnitřním krvácení, zánětech střev a žaludku, při revmatických a kloubních potížích a při zánětech močového měchýře. Také se používá na zmírnění bolesti jater, ledvin a srdce (čínští lékaři používali kůru bílé vrby již před tisíci lety na tišení bolestí). Zvláště se doporučuje mužům nad padesát let, jelikož má schopnost zabránit srdečnímu infarktu. Jako vnější prostředek, ve formě obkladů, blahodárně působí při ošetření omrzlých částí těla a při ošetření hemeroidů.

Příprava:
Odvar se připravuje z prášku z vrbové kůry tak, že na 1 decilitr vody použijeme gram prášku. Maximální doporučená dávka je 0,6 litru v průběhu celého dne. Při přecitlivělosti na salicyláty, vředových chorobách zažívacího traktu, při zvýšené krvácivosti a v těhotenství se vrba nesmí používat. Při léčbě vrbovou kůrou je dobré zvýšit příjem vitaminu C.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Při přecitlivělosti na salicyláty, vředových chorobách zažívacího traktu, při zvýšené krvácivosti a v těhotenství se vrba nesmí používat. Při léčbě vrbovou kůrou je dobré zvýšit příjem vitaminu C.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Salix_alba
http://www.dtest.cz/clanek-1302/leciva-sila-rostlin-vrba-bila-salix-alba-l