Vachta trojlistá

Menyanthes trifoliata

Lidově nazývána též hořký jetel (díky hořké chuti a listům, které tvarem připomínají právě ty z jetele). V České republice je chráněná zákonem, neměla by se tedy ve volné přírodě trhat.

Původ a výskyt:
Vyskytuje se na rašeliništích a jiných mokrých loukách. Vachta trojlistá je světlomilná rostlina žijící na zbahnělých půdách často i přeplavených vodou, většinou chudých na živiny.

Složení:
Obsahuje glykosidní hořčiny menyanthin a meliatin, cholin, pektin, třísloviny, organicky vázaný jód, vitamín C, flavonoidy, rutin, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, sacharidy, silici, fytoncidy, dále cholin, invertní cukr a kyselinu fosforečnou.

Užití:
Droga celkově posiluje organismus, užívá se při trávicích potížích, nechutenství a k povzbuzení činnosti žlučníku.
Působí povzbudivě na činnost žláz, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv, má mírně projímavý účinek, celkově posiluje organismus a upravuje funkce jater a žlučníku. Ve směsi s jinými bylinami působí na uklidnění nervů. Vachta bývá součástí hořkých žaludečních čajů, tinktur a extraktů. Doporučuje se na uklidnění nervů a proti migréně. Při větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání může vachta působit nevolnost až otravu.

Příprava:
Čaj z vachty užívaný jako žaludeční prostředek při žaludeční slabosti a trávících potížích, nechutenství, žaludečním kataru, při dráždění k dávení a k povzbuzení činnosti žlučníku se připravuje ze 2 lžiček sušených řezaných listů na 1/4 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Užíváme chladný po lžičkách 1 -2 šálky obden.
Lze též užívat prášek ze sušených listů. Připravuje se tak, že sušené listy rozemeleme najemno a užíváme na špičku nože 3 - 5krát denně při výše uvedených potížích.
Vachta se též používá pro přípravu směsi na nervy, která obsahuje po jedné lžičce vachty (list), kozlíku (kořen) a máty (list). Směs dobře promícháme a přelijeme 1/3 l vařící vody. Necháme přejít varem a odstavíme. Užíváme chladnou po lžičkách, 2 šálky denně.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Při větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání může vachta působit nevolnost až otravu.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vachta