Vilcacora - Unkárie plstnatá

Uncaria tomentosa

Vilcacora, nebo též lidově česky kočičí dráp.

Původ a výskyt:
Pochází z jižní Ameriky.

Složení:
Hlavní léčivou složkou Vilcacory jsou alkaloidy (indolové, oxindolové), dále steroly, aminoglykosidy, terpeny, taniny, flavonoidy atd.

Užití:
Používala se v tradičním domorodém léčitelství, evropská medicína ji objevila až v 80. letech. Přisuzují se jí pozitivní účinky při bolestech zad, zánětech, rakovině i AIDS. Vilcacora se s úspěchem používá zejména na různé druhy rakoviny od ledvin a močových cest, přes rakovinu prostaty, plic a dýchacích cest, zažívacího traktu, ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsní žlázy včetně předrakovinné prevence. Dále snižuje hladinu krevního tlaku, působí též jako antiarytmikum. Další velmi širokou indikací jsou zánětlivá onemocnění různých lokalizací od zánětu kloubů, ledvin, plic, průdušek, slinivky, močového měchýře, žaludku, atd. v jejich akutní i chronické podobě. Další dobré zkušenosti přinesla kombinace v léčbě artrózy, bolestí různého původu, u lupenky a jiných kožních onemocnění, v menopauze, při vředovém onemocnění žaludku, vysokého krevního tlaku, špatné funkci jater např. po žloutence, dokonce i při onemocněních jako je deprese, stavy úzkosti, menstruační poruchy, hučení v uších, hemeroidy, křečové žíly, astma, cukrovka atd. Nedoporučuje se její užívání v těhotenství.

Příprava:
Jednu kávovou lžičku 10 - 15 min. vaříme ve 250 ml vody, scedíme, odvar pijeme 3 - 4 týdny 1x denně, poté postupně zvyšujeme až na 3 dávky denně.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Užívání se nedoporučuje těhotným, kojícím ženám, dětem a osobám po transplantaci.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Uncaria_tomentosa