Turan kanadský

Erigeron canadensis/Conyza canadensis

V Česku známý též pod názvem turanka kanadská.
Turan je stará indiánská léčivka. Příslušníci kmene Siouxů ji např. využívali jako náplast (kašovitý obklad) na pohmožděné, zanícené, oteklé nebo jinak bolestivé koleno. Nazývali ji také “zhoubou blech”, protože směs připravená macerací turanu v olivovém oleji údajně spolehlivě zahání a snad i hubí blechy. Jinak indiánům odvar z turanu rovněž dobře sloužil proti úplavici a také proti všem vnitřním krvácením.

Původ a výskyt:
Roste na polích, lukách a v zahradách Severní a Střední Ameriky, odkud pochází. Zavlečen byl však i do Anglie. U nás je hojně rozšířená po celém území od nížin až do horských poloh. Vyhledává zejména písčitá a sušší stanoviště. Je to však velmi otužilý a houževnatý druh, který není v půdě vybíravý a roste i na stanovištích velmi neúrodných.

Užití:
Tato bylina mírně dráždí ledvinový epitel a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Kromě využití při zánětech močového měchýře, ledvin a při prostatě se osvědčuje také při dně a vnitřním krvácení, při ekzémech a revmatismu. Vhodná je též při nachlazení, ale příznivě účinkuje též při onkologických onemocněních.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.

Zdroje:
J.Jonáš, J.A.Zentrich: Věčně zelené naděje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Conyza_canadensis
http://www.spektrumzdravi.cz/herbar-rostlin/lecive-byliny/turanka-kanads...