Pískavice

Trigonella foenum-graecum

Je známá též pod názvem řecké seno.
Jde o jednu z nejstarších kulturních rostlin, již staří Egypťané ji používali při balzamování.

Původ a výskyt:
Hojně se pěstuje ve Středomoří.

Složení:
Droga obsahuje velké množství monogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a oleje. Přítomen je také netoxický alkaloid trigonellin, dusíkatý cholin, malé množství silice, triterpenové saponiny, lecitin, hořčiny, flavonoidy, niacin a stopové prvky.

Užití:
Používá se zevně na rozličná kožní onemocnění, vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí také proti měkkým otokům. Pískavice povzbuzuje trávení, ulevuje při kašli, nadýmání a při průjmech a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Celkově posiluje a působí jako univerzální tonikum, zejména v geriatrii. Odpradávna se využívala jako ženské i mužské afrodisiakum. Může sloužit také jako koření, bývá součástí směsí curry a chutney.

Příprava:
Drogu podáváme vnitřně formou prášku nebo formou nálevu z hrubě drcených semen. Při zevním použití dáváme většinou přednost použití kašovitého obkladu. Potřebné množství prášku krátce povaříme s přiměřeným množstvím vody, aby vznikla kaše. K ní přidáme malé množství octa. Hustou kašičku natřeme na tlusto na lněné plátno a použijeme jako obvaz.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.

Zdroje:
Zentrich, J.A., J.Jonáš.: Věčně zelené naděje.
Geiger, F.: Bylinný receptář.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Trigonella_foenum-graecum