Kozinec sladkolistý (astragalus)

Astragalus membranaceus

Kozinec je jednou z léčivek tradiční čínské medicíny, která se používá napři. na diabetes a hojení ran.

Původ a výskyt:
Roste v Evropě na severu asi po 63° severní šířky, v jižní Evropě pouze na horách, chybí na ostrovech v Severním a Středozemním moři, dále roste v západní a Střední Asii a na východě po Sibiř.

Složení:
Obsahuje flavonoidy, vitamin C, olej, tříslovinu, aminokyseliny, silici, glycirrhyzin, proteiny, sacharózu, pryskyřice, saponiny, asparagin, kaučuk, přesně neurčené alkaloidy a další látky.

Užití:
Působí močopudně, potopudně, sedativně, snižuje krevní tlak, tlumí bílý výtok, při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, ve formě klyzmatu tlumí krvavé průjmy, užívá se i k celkovému posílení organismu. Jako podpůrný prostředek se osvědčil i u nemocných po radioterapii nebo ozařování či u nemocných AIDS (působí proti útlumu činnosti kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období buněk).

Příprava:
Nejčastěji se podává ve formě macerátu (100 až 125 ml, 4x denně) nebo nálevu zředěného 1:10 a podávaného 2x denně po 1 šálku. Balzám, který se osvědčil při žaludečních problémech, se podává 4x denně po 1 čajové lžičce.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Vzhledem k přítomnosti ne zcela prozkoumaných alkaloidů by se nemělo překračovat doporučené dávkování a léčba by neměla trvat déle jak 6 týdnů.

Zdroje:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K107.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Astragalus_membranaceus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kozinec