Jalovec obecný

Juniperus communis

Američtí indiáni užívali jalovec jako lék na diabetes a jako ženskou antikoncepci.

Původ a výskyt:
Vyskytuje se v chladných částech mírného pásu severní Ameriky, Evropy a Asie.

Složení:
Hlavní léčivou látkou jsou silice, dále katechinové třísloviny, flavonoidy a vitamin C.

Užití:
Pomáhá při zástoji moči, zánětlivých onemocnění močového ústrojí a dně, při revmatických onemocněních, chronických poruch látkové výměny, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Zevně se užívá při revmatismu a ischiasu.

Příprava:
Vnitřně se podává buď ve formě nálevu z drcených jalovčinek (1 čajová lžička jalovčinek na šálek vody se přivede k varu a nechá se 10 až 20 minut luhovat, podává se 2x denně, nejdéle však po dobu 6 týdnů) nebo se podávají přímo syrové plody (při revmatismu se podává první den 3x denně 1 jalovčinka, druhý den 3x denně 2 jalovčinky atd. až 21. den 3x denně 21 jalovčinek a pak se jde zpět tak, že se naopak každý den jedna jalovčinka ubírá, při poruchách trávení se vrací zpět 15. den, tedy při dávce 3x denně 15 jalovčinek). První kůra by měla být aplikována nejvíce 1x za rok, druhou (menší) kůru lze brát 2x ročně.
Zevně se jalovec aplikuje nejčastěji ve formě masti nebo oleje.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Jalovec by nikdy neměli užívat lidé, kteří mají nebo v minulosti měli nemocné ledviny a dále kojící a těhotné ženy (jalovec pravděpodobně podporuje děložní stahy).
Nikdo by jej pak neměl užívat dlouhodobě, tedy déle než 6 týdnů.
Podle některých autorů rovněž zhruba u 30% nemocných sennou rýmou se po jeho užití objevují různé, zejména kožní alergické reakce.
Vzácně se může vyskytnout i alergie projevující se bolestí ledvin.

Zdroje:
Geiger, F.: Bylinný receptář.
http://botanika.wendys.cz/kytky/K527.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Juniperus_communis