Jinan dvoulaločný (ginkgo)

Ginkgo biloba

Jinan bývá nazýván "živou fosílií", neboť fosilní nálezy jemu příbuzných druhů pochází již z počátku druhohor (tedy z "doby dinosaurů"), v současnosti je jinan dvoulaločný posledním žijícím zástupcem této kdysi zřejmě poměrně běžné a rozšířené čeledi.
Jinan je národním stromem Číny, v její tradiční medicíně je používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility.[

Původ a výskyt:
Původní jen v nevelké oblasti jihovýchodní Číny, všude jinde je jen pěstován.

Složení:
List obsahuje flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barvivo, sacharidy aj.

Užití:
Droga rozšiřuje cévy, preventivně se užívá proti náhlým příhodám mozkovým, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím. Osvědčila se i při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh prokazatelně zpomaluje, při impotenci způsobené zhoršeným průtokem krve tepnami penisu, při kochleární hluchotě (hluchota způsobená nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům), při chronickém pískání v uších i při chronické závrati.

Příprava:
Odvar ze sušených listů se připravuje z 1 lžíce byliny, která se zalije 0,3 dcl vroucí vody a nechá se 10 minut luhovat.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.

Zdroje:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K504.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ginkgo