Andělika lékařská

Angelica archangelica/officinalis

Původ a výskyt:
Andělika roste v pásu od Polska na západě, přes Karpaty a severní část Ruska až po řeku Irtyš na východě, a dále se vyskytuje v horách Skandinávie, na Islandu a v Grónsku.

Složení:
obsahuje silice (v kořenu a oddenku do 1 %, v plodech i 2x více) se zhruba 60 složkami (mezi hlavní patří terpen felandren) a dále tanin, flavonoidy, kyselinu angelikovou, valerovou, jablečnou aj., pektin, hořčiny (sesquiterpeny), cukry, pryskyřice, vosk, kumariny a dalších zhruba 40 účinných látek. Kořen a oddenek dále obsahuje významné množství kobaltu, hořčíku a řadu vitaminů.

Užití:
Andělika reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, tlumí menstruační bolesti a příznaky migrény včetně závratí, usnadňuje odkašlávání, zpevňuje cévy, chrání sliznice dýchacích cest, stimuluje srdeční činnost, působí protikřečově v trávícím ústrojí, zmírňuje žaludeční a střevní potíže, také nadýmáním provázené onemocněním slinivky břišní, napomáhá redukovat kvasné a hnilobné procesy při dispepsii, zklidňuje příznaky střevní neurózy, působí protirevmaticky, zmírňuje vliv stresu na tělesné funkce a bývá užívána i jako účinný životabudič.

Příprava:
Nálev se připravuje ze 2 čajových lžiček rozkrájeného kořene, který se nechá macerovat 10 hodin v 1 l studené vody a po té se krátce povaří, pije se 2 -- 4x denně jeden šálek.

Upozornění:
Tato bylina nenahrazuje pestrou stravu, je určena jako doplněk stravy.
Při vysokém předávkování může dojít k ochromení centrálního nervového systému.
U citlivých jedinců mohou v rostlině přítomné kumariny vyvolat fotodermatózu (kožní problémy vyvolané světlem).
Zcela kontraidikována je andělika při zánětech ledvin a vředech žaludku, dvanáctníku či střev.
S opatrností by měla být užívána v době těhotenství a kojení.

Zdroje:
Geiger, F.: Bylinný receptář.
http://botanika.wendys.cz/kytky/K2228.php